Redstone – Farma Ryb AFK

Każdy szanujący się gracz Minecrafta napewno wie, co to jest farma ryb AFK (tzw. „afczarka”), a przynajmniej słyszał o niej. Najprostrza składa się z dużej skrzyni, leja, źródła wody, drewnianego słupka, płyty naciskowej, żelaznej klapy oraz bloku dźwiękowego. W tym wpisie opiszę budowę jej nieco bardziej skomplikowanej wersji z wykorzystaniem zegara. Przedstawiona tutaj farma zadziała na najnowszej wersji 1.16.

Krok 1

Na samym początku postaw dużą skrzynięa obok lej. Nad nim umieść cztery kolejne leje podłączone do niego.

Krok 2

Dookoła lejów zbuduj platformę z bloków szkła tak, jak pokazano na screenie niżej. Potem otocz ją ścianą, także z bloków szkła, o wysokości dwóch bloków. Następnie wypełnij wodą powstały w ten sposób zbiornik.

Krok 3

Gdy już to zrobisz, pośrodku ściany, pod którą znajduje się skrzynia, umieść dowolne trzy bloki oraz żelazną klapę blok dalej. Później umieść kolejną klapę oraz drewnianą furtkę w sposób pokazany na screenie.

Krok 4

Teraz kolej na zegar składający się z dwóch czerwonych pochodni, dwóch komparatorów, jednego przekaźnika, dwóch sztuk redstone’a oraz dwóch lepkich tłoków.

Jego budowa wymaga zbyt wiele tłumaczenia (tak, wiem, jestem leniem), więc zbudujcie go według screena, na którym wszystko jest pokazane czarno na białym.

UWAGA: Do leja po lewej stronie włóż 9 sztuk dowolnego przedmiotu, aby zegar zaczął działać. Przekaźnik musi być opóźniony na 4 ticki, aby wszystko działało prawidłowo.

Jak to działa?

Stań na żelaznej klapie (tej pierwszej) i zarzuć wędkę (używając autoclicka), klikając na furtkę. Po chwili klapa obok furtki się zamknie, więc będziesz musiał zarzucić wędkę jeszcze raz i tak w kółko. Polecam łowić w ten sposób przez kilka godzin. Dzięki temu zdobędziecie sporo punktów doświadczenia i (miejmy nadzieję) wiele ciekawych przedmiotów.

To by było na tyle w tym wpisie. Mam nadzieję, że miło wam się go czytało. Do zobaczenia!