Redstone – Farma pszczół

W małej aktualizacji 1.15 dostaliśmy nowego „neutralnego” moba – pszczoły. Dzięki pszczołom możemy między innymi zdobywać miód, a z niego robić butelki z miodem, albo bloki miodu, które nas do siebie przyciągają. Dzisiaj wam pokażę Automatyczną farmę pszczół, która jest wydajna.

Potrzebne materiały:

 • Jakikolwiek budulec
 • Ziemia (potrzebna, by zrobić zaoraną ziemię), dodatkowo potrzebna motyka
 • Pszczoły (w przypadku trybu kreatywnego po prostu jajko pszczoły, a na survivalu kwiatkiem przyciągnąć pszczołę)
 • Kwiatki (najlepiej róży)
 • Lejek
 • Wiaderko z wodą
 • Pasieka/Gniazdo pszczół
 • Czerwony proszek (redstone)
 • Komparatory oraz przekaźniki
 • Jasnogłaz (najlepiej ten blok, ponieważ musimy czymś oświetlić pszczoły).
 • Właz (obojętnie jaki)
 • Butelki oraz dozowniki

Skoro już znamy materiały, to pora na budowanie!

KROK 1: Obudowa.

Na początek budujemy kwadrat 9×9. Następnie przez środek bloku budujemy prosty pasek z budulca, który sobie wybraliście.Z przodu farmy niszczymy środkowy budulec, by zrobić miejsce na skrzynkę, która będzie zbierała nam miód. W części z pszczołami dajemy 2 bloki budulca – jeden z lewej, drugi z prawej tak, by ich odległość wynosiła 3. Najlepiej zrobić przed rogami blok przerwy i wtedy je postawić. Na zdjęciach wszystko dokładnie widać:

Tak wygląda podstawa – te „2 bloki” możemy postawić w kroku 2 lub 3 – w tym przypadku ja postawiłem w kroku 2, ale wy możecie w którym chcecie

KROK 2: System zbierający przedmioty.

Następnym krokiem jest postawienie lejków tak, by skierowane były do skrzynki. Jednakże 2 kratki przed skrzynką musimy postawić ziemię, ponieważ musimy mieć miejsce na wylanie wody dla zaoranej ziemi. Następnie obramowanie powiększamy o jedną kratkę, a nad skrzynką dajemy jasnogłaz. Na 2 blokach postawionych w kroku 1 dajemy 2 dozowniki.

Tak prezentuje się dany system – dozowniki możemy postawić w kroku 3. To samo z środkowym lejkiem.

KROK 3: Uprawiamy ziemię!

Po podniesieniu obramowania o 1 kratkę na lejkach stawiamy ziemię. Uwaga: w miejscu, gdzie nie postawiliśmy lejka (krok 2, przed skrzynką) wylewamy wodę, po zabudowaniu tego ziemią. Potem uprawiamy ziemię motyką. Na dozowniki kładziemy pasieki, a potem możemy postawić kwiatki na uprawioną ziemię. Na zdjęciach wszystko widać:

Tak się prezentuje krok 3.

KROK 4: Zabawa Redstonem!

Przed zabawą stawiamy z tyłu 3 bloki na krańcach i 1 na dole, w rogu po obu stronach (widać na zdjęciu na dole). A teraz…. Pora na zabawę Redstonem! Zaczynamy od pasiek: Przy pasiekach kładziemy komparatory, który jest skierowany w stronę mechanizmową (pochodnia w daną stronę), następnie dajemy czerwony proszek, by przechodził przez postawione bloki w kroku 4.Następnie kierujemy proszek na ziemię tak, aby był skierowany w miejsce dozownika. Potem stawiamy przekaźnik, czerwony proszek, oraz przekaźnik. To samo robimy z drugim dozownikiem. Uwaga: Pod dozownikiem musi być przekaźnik! Wszystko widać na załączonym zdjęciu:

Mechanizm

KROK 5: Obudowanie – część 2

Następnym krokiem jest obudowanie całej farmy. Ja polecam część z pszczołami obudować szkłem, najlepiej na wysokość 5 kratek, a na suficie kładziemy 4 jasnogłazy, by widzieć pszczoły. Obudowę można wykonać z byle jakiego budulca.

KROK 6: Dozowniki.

Schodzimy teraz ponownie do części z mechanizmami – przechodząc do tej częsci niszczymy 2 bloki przy „potrójnych” blokach stawianych w kroku 4. Robimy tak, żeby mieć dostęp do dozowników, by do nich wkładać butelki. Po włożeniu butelek w te 2 dziury wstawiamy właz i go zamykamy. Polecam zrobić wejście do tego miejsca poiprzez postawienia drzwi tak jak widać na dole.

Wkładamy do dozowników oczywiście puste butelki.

KROK 7: Pszczoły.

Na koniec należy poszukać pszczół i je wpędzić do naszej farmy. Możemy to zrobić za pomocą kwiatka. Jeżeli grasz na trybie kreatywnym, może być to jajko spawnujące danego moba.

Efekt końcowy.

Koniec! Możecie teraz na serwerach, czy też na trybie jednoosobowym cieszyć się automatyczną farmą pszczół!