Opinia – CubeSurv i przygoda z LVLDown.pro

Pisząc ten wpis chciałbym Was ostrzec przed zakupem VPS w firmie LVLup.pro, a szczególnie jeśli mowa o najnowszej ofercie KVM UpRyze.

Najpierw zacznijmy od początku, czyli o tym czym jest CubeSurv i jak to trafiło do LVLup.pro . Przez lata prowadziłem masę serwerów typu FreeBuild, a NCraft 4.0 był ostatnim serwerem tego typu, chciałem wreszcie stworzyć coś na czym ludzie będą grać. To jest moja zajawka od 2011 roku i zawsze wkładałem w to cały swój czas i całe swoje serducho. Przez lata tworzenia serwerów typu FreeBuild, które nie wypalały postanowiłem stworzyć serwer ClassicSurv.eu (Późniejszy ExploreSurv.pl), udało mi się po raz pierwszy w życiu zdobyć streamera, wtedy już wiedziałem że poszedłem dobrą drogą, jednak serwer ten po wycofaniu się streamera zaczynał podupadać i został sprzedany za symboliczne 20 zł. W późniejszym czasie zaczynałem eksperymentować i na bazie mapy ClassicSurv.eu stworzyłem serwer ProjectX, był to serwer typu Anarchia, jednak i on po miesiącu zniknął, nawet po podpięciu do istniejącej wtedy sieci Patboxa, bo był to właśnie jedyny sposób na zdobycie graczy i przetrwanie ProjectX.

Na grupie trwała burza mózgów co by tu można zrobić, wybór padł na stworzenie Kwadratowej Masakry, nikt wtedy nie przypuszczał czym CubeSurv stanie się później i jak to się rozwinie. Jednak serwer nie przewidział tak dużego ruchu i tego jak wersja 1.14 jest zepsuta pod względem optymalizacji, efektem tego były lagi i spadki tpsów. Remedium na to była zmiana dostawcy usług, po drodze przewinęło się dwóch dostawców Contabo i TitanAXE. Parę osób teraz pewnie parsknie śmiechem, ale CubeSurv na początku było małym serwerem i tak właśnie zaczynało, a ja nie grałem na najnowszych wersjach i nie wiedziałem co i jak należy optymalizować w tej wersji i jakie maszyny są na to potrzebne. Kiedyś w 1.12.2 nie musiałem robić nic, korzystałem z craftserve a działało pięknie, także z tego wynika mój zakup w firmach takich a nie innych. Ostatnim dostawcą usług był LVLup.pro i tutaj zaczyna się cała historia, dokładnie od 20 listopada 2019, wkrótce minąłby rok stażu w tej firmie. No właśnie, minąłby ….

Eldorado na LVLup.pro nie trwało wiecznie, od pandemii Koronawirusa w LVLup,pro przestało być pięknie i kolorowo. Pierwsze problemy pojawiły się już 21 kwietnia 2020 roku (Czyli niedługo po Pandemi), wtedy serwer zaczął szwankować, były lagi, duże spadki TPS i nie bardzo było wiadomo o chodzi. Tutaj Patbox wtedy kazał mi sprawdzić htopa, co też uczyniłem, zacząłem publikować swoje obserwacje na forum.lvlup.pro , tam DBanaszewski polecił sprawdzić komendę top i nie używać komendy htop, no dobra mówię sobie sprawdzam, a tam :

Poradzono mi też, żeby zmienić węzeł, no dobra napisałem do obsługi, zmienili. Wszystko wydaje się być już na najlepszej drodze. Na 14 września zapowiadana jest ustalana przeze mnie z LVLup.pro migracja na ofertę KVM UpRyze, początkowo wszystko wydaje się spoko, robimy koniec edycji 2.0, wysadzamy całą mapę, serwera nie da się wyłączyć, trzyma się dzielnie, ale nikt nie przewidział co się stanie jeśli CubeSurv 3.0 podbije poprzeczkę graczy online na starcie edycji. No i tu zaczęły się problemy, co prawda początkowo miało to związek z pluginem MythicMobs, ale później po wielu optymalizacjach, które powinny zadziałać nic nie dawało rady. Byłem już w kropce, zaczynałem sprawdzać czy to aby nie jest powtórka z rozrywki i owszem jest ….

Zdjęcie te pochodzi z 20 września z godziny 15:13. Ale o co w nim chodzi?

Prosto tłumacząc ja zużywam 38.5% procesora, a ktoś z tej samej maszyny matki (NODE) zużywa 20.2% mojego procesora, choć w sumie może to nie jest do końca wina samego klienta. Fachowo kradzież w VPS nazywa się STEAL i to ten parametr na tym zdjęciu jest najważniejszy, bo wskazuje poziom kradzieży.

Praktyka oversellingu jest stara jak świat, stosuje ją niemal każdy, ale jednak są pewne granice. Tak LVLup.pro widocznie tych granic nie zna i nie chce dbać o renomę swoich usług, a tylko nachapać się kasy za usługi. Pewnie ktoś z obsługi będzie chciał ten wpis z tego bloga zdjąć, ale czuję się w obowiązku poinformować co i jak. Na Forum LVLup.pro i zresztą na samym Discordzie nie poruszycie tego tematu, ponieważ z góry dostaniecie bana za pisanie o ST, tak jak ja. Nie byłem pierwszą ofiarą zmowy milczenia jeśli chodzi o pisanie jak jest, a klient zainteresowany LVLup.pro powinien to dokładnie przemyśleć, a nie wierzyć w puste słowa na stronie głównej. Pierwszą ofiarą wspominania o steal był DBanaszewski.

Czyli w skrócie nie możesz nic złego napisać na LVLup.pro, klient może mieć 40 Steal, 50 Steal, ale wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Kup Pan Turbo, albo daj nam spokój

Od początku problemów ze Steal zmuszano mnie do kupna oferty UpRyze Turbo, która zdecydowanie przewyższa moje koszty. Oferta ta kosztuje 263 zł miesięcznie, wiec to już nie jest zabawa. Dla porównania obecnie płacimy 83,94 zł, tylko pytanie jest za co? Za niemal 40 Steal? Tak, dobrze słyszycie, kilka dni temu spotkała mnie właśnie o to taka sytuacja, niemal 40 Steal! 40% kradzionego procesora!!!

Zmiana węzła, czyli nie tak to miało wyglądać

Od tygodnia publikacji parametrów ST starałem się jakoś wybrnąć z tej sytuacji i jak najszybciej ogarnąć to z obsługą LVLup.pro . Obsługa jedyne co poradziła, to ponownie jak w Kwietniu kupno KVM PL Turbo (Późniejsze KVM UpRyze Turbo). Owszem rozumiem, jest jakaś oferta, nikt jej nie kupuje trzeba siłowo zmusić klientów do niej, a jak najlepiej to zrobić? Upakować NODE (Maszyna matka) do granic możliwości, ponad jej zasoby. Długo zastanawiałem się czy to wina klientów, czy samego LVLup.pro i dochodzę że jednak to drugie. Dlaczego? W zgłoszeniach miałem pisane jasno i wyraźnie, że mogę mieć nawet 50 Steal. Podam tutaj skrina bez autora tej odpowiedzi, by nie łamać RODO. Mam nadzieję, że nikt się za to nie obrazi, bo chciałbym poniekąd odnieść się do tej sprawy i w jakiś sposób wytłumaczyć moją postawę.

Na początku zacznijmy o kolejnej reklamie KVM UpRyze Turbo (Nie sprzedaje się? Zmuś klienta by to kupił). Owszem obsługa wielokrotnie mnie o tym informowała, ale czemu siłowo zmusza klientów do przejścia na UpRyze Turbo? Czym jest owe zmuszanie? Głównie objawia się to tak, że normalna oferta jest skonstruowana jako wabik, widzimy fajny procesor, fajne taktowanie, dość przystępne ceny. Teraz jestem świeżym klientem patrzę sobie 4 GHz, taka fajna cena, gdzie ja indziej znajdę coś takiego, no nigdzie przecież, no i kupuję. Wszystko gra do czasu, gdy pojawiają się pierwsze problemy.

Gdy pojawiają się problemy ze Steal klient stoi przed wyborem: Wydać 263 zł na Turbo, albo zmieniać firmę. Często z tym drugim są poważne problemy, szczególnie jak od roku uzbierałeś dużą ilość gotówki w LVLup, ale to nie jest twoja kasa, tylko kasa LVLup.pro. Ktoś myśli pewnie że prowadzę ten CubeSurv i wszystko zarabiam do siebie, ale tak nie jest w żadnym przypadku. Każda złotówka co do grosza idzie na serwer, nigdy nie wydałem tej kasy na swoje prywatne potrzeby.

Są oczywiście też tańsze oferty Turbo niż ta za 263 zł, problemem jest jednak to, że serwer potrzebuje 3 rdzeni procesora, czyli oferty za 263 zł, a za 87,90 jest tylko jeden rdzeń i ram niższy o 1 GB (7 GB).

Czy pisałem o problemach na ich forum i na ich discord? Pisałem, bo zakazu żadnego nie ma, chciałem się zawsze dowiedzieć ilu osób dotyka ten problem. LVLup.pro oczywiście wzięło to za atak na ich firmę i zamknęło mi usta banem, no cóż … Niewygodny temat, zamknijmy tego co krzyczy najwięcej, bo walczy o swoje.

Tu na obronę z tym „zawsze” powiem tak, że to był kwiecień, w listopadzie kupowałem vps, więc nie wiedziałem że istnieje jakaś migracja pomiędzy węzłami i czułem się że jestem skazany na taką jakość usług, po pogadaniu na forum i discord takowe zgłoszenie pojawiło się 19 kwietnia 2020 roku i problem zaczął się rozwiązywać. Przed zmianą węzła także dostałem reklamę Turbo. Informacje zawsze aktualizowałem, nawet w jednym wątku pochwaliłem panią Aylin za szybką migrację, ale cóż … tak to jest na podstawie opinii szefa stwierdzić co innego.

Zaczynam się jednak zastanawiać czy to całe działanie nie jest celowe? Ta teza wydaje się być ryzykowna, ale załóżmy … skoro LVLup.pro sam ocenia, że może mieć 50 ST i wszystko jest spoko, to czy celowo nie doprowadza do tego by klient skupiony dobrą specyfikacją nie został u nich i z przymusu, nie mając innego wyboru kupił Turbo. Na początku, gdy jesteś świeżakiem usługi działają płynnie, a z czasem wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienia się o 360 stopni.

I tu niespodzianka, proszę o zmianę węzła i przerzuca mnie się na ten sam węzeł na którym stoi KVM UpRyze Turbo, no dobra, fajna sprawa. Dziękuję bardzo za możliwość testów, ale jest to tylko 7 dni testów, a co potem i kto mi za to zapłaci? Czuję się jak podstawiony pod ścianą na zasadzie: Albo kupisz turbo, albo to koniec. Ja prosiłem tylko o zmianę na normalny węzeł, nie prosiłem się o Turbo, owszem mogę je przetestować przez te 7 dni, ale to są zbyt duże koszta. Owszem na Turbo serwer odzyskuje życie, tpsy, ale kto za to zapłaci potem?

Ostatnie zdanie do obsługi, o ile ten wpis poleci tak daleko : Panie SystemZ i Pani Aylin ja nic do Was osobiście nie mam. Po prostu chciałbym powrócić do czasów, gdy wasza firma charakteryzowała się wysoką jakością usług i bezawaryjnością, możecie też sprawdzić że pierwsze tickety jakie do was wysyłałem dotyczyły głównie kodów rabatowych, nie naliczonego rabatu czy też pomocy z API V4. Pierwszy ticket jaki do Was wysłałem z problemami technicznymi był ten z dnia 19 kwietnia 2020 roku. Potem dłuższy czas była cisza, aż do 19 września 2020 roku (W sumie niezły zbieg okoliczności z tymi datami), wtedy na nowo pojawiły się problemy i to akurat gdy zmieniłem pakiet z KVM FR na KVM UpRyze, bo chciałem dla swoich graczy lepszej jakości usług co teraz płacę tym, że obrywa mi się za spadki TPS, które nie są moją winą, a bezpośrednio są związane z tym co się dzieje na węźle n178:

Gdy byłem migrowany z KVM FR na KVM UpRyze, to ten węzeł może miał wtedy z tydzień czasu i w zaledwie tydzień został tak upakowany, że do serwera Minecraft do 30 osób nie daje rady, a powtarzam … to jest ryzen, wydajny procesor. Jak intel mógł dawać rade na tej samej konfiguracji, a UpRyze (lepszy procesor) nie? To wie tylko LVLup.pro.

Co powinno zrobić LVLup.pro?

Przestać udawać, że poziom STEAL jest normalny, bo to tak jakbym kupił VPS o specyfikacji 1 x CPU 3.9 GHz a nie o specyfikacji 3x AMD Ryzen 7 3800X 3.9 GHz.

Rozumiem, że tanie ceny oznaczają Steal, jednak wolałbym aby pozostał on na poziomie 10 ST, to będzie dla mnie całkowicie zrozumiałe. Natomiast nie ma mojej zgody na 40-50 ST, bo nie tego oczekiwałem zmieniając pakiet z tańszego (lepszego) na droższy (gorszy)

Podsumowanie

Tu można pojechać znanym powiedzeniem : Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Chciałem jak najlepiej dla swoich graczy, chciałem polepszyć ich wrażenia z rozgrywki, a doprowadziłem w konsekwencji do tego, że czeka mnie zmiana firmy i strata sporej ilości gotówki. Możliwości powrotu na stary pakiet nie ma, więc tak naprawdę sam wsadziłem się na minę. Na Francuskim VPS było bardzo spokojnie, nic się nie działo. Teraz zostałem pozostawiony z problemem sam ze sobą. Na pewno nie będę płacić za coś więcej niż to jest warte, a jeśli oferta KVM FR z Intel i7 6700K 4GHz działa lepiej od oferty KVM UpRyze z AMD Ryzen 7 3800X 3.9 GHz, to płacenie 83,94 zł, gdy do tej pory płaciłem 66,75 zł (Po zniżkach około 63 zł) i działało to lepiej mija się kompletnie z jakimkolwiek celem.

W momencie publikacji tego wpisu z LVLup.pro mam już kupiony nowy VPS i rezygnuję z usług tej firmy.

Aktualizacja:

Ten wpis zakończyłby się na podsumowaniu, niestety dzisiaj dostałem bana permanentnego za rzekome oszustwo moderacji.

Czym było owe oszustwo? To proste, podałem E-Maila po akceptacji wątku na kategorii Rynek, nie będąc świadomym, że to jest łamanie regulaminu, gdyż nigdzie indziej, na żadnym innym forum taka zasada nie istnieje i z automatu przyjąłem że można go podać. Wątek poprawiłem po zgłoszeniu na discordzie przez jednego użytkownika i skasowałem z niego mail, wątek został skasowany, dostałem ostrzeżenie od moderacji i na tym by się to skończyło, oczywiście jakiś adminek musiał dać perma z d*py.

Nie polecam usług tej firmy, a z dniem dzisiejszym wszystkie kody rabatowe które do tej pory istniały zostały zlecone do usunięcia.

Całej historii można było uniknąć. Jak? Wystarczyło normalnie zareagować na zgłaszane problemy, a nie pierwsze co to wysyłać klienta na Turbo. Płaciłem 63 zł miesięcznie za VPS 8 GB Ram w Ofercie KVM FR, działał on dużo lepiej niż najnowsza oferta KVM UpRyze, także pisanie mi bym kupił Turbo jest ciosem poniżej pasa.

Nie zamierzam mieć nic wspólnego z tą firmą, to jest koniec naszej współpracy.