LuckPerms – najlepszy dostępny plugin na uprawnienia

LuckPerms to dosyć zaawansowany plugin na uprawnienia, który z roku na rok przybiera na popularności. Jest on prosty do zrozumienia, ma edytor WWW i dużo dodatkowych funkcji, które mogą się przydać bardziej zaawansowanym użytkownikom, a także wbudowane nadawanie czasowych rang. Nie jest tak łopatologiczny jak PermissionsEx i wymaga trochę więcej wklepywania komend, jednak po pewnym czasie nie jest trudno się do niego przyzwyczaić. W tym artykule pokrótce opiszę wszystkie podstawowe funkcje.

W pluginie znajduje się cała masa pożytecznych funkcji, jednak tutaj skupimy się tylko na podstawach, tj. na tworzeniu rang i ich zarządzaniu.

Tworzenie rang

Tworzenie rang w pluginie LuckPerms jest bardzo proste. Wystarczy wpisać /lp creategroup <nazwa>.

Nadawanie uprawnień

Nadawanie uprawnień zostało uproszczone aż do przesady. Plugin dysponuje potężnym edytorem WWW, który pozwala w łatwy sposób nadawać uprawnienia. Są one nieco bardziej zaawansowane niż w PermissionsEx, jednak podstawowa znajomość j. angielskiego wystarczy do ich nadania.

Nadawanie rang graczom

To też jest proste. Wystarczy /lp user <nick> parent add <ranga> do dodania rangi i analogicznie /lp user <nick> parent set <ranga> do wyczyszczenia wszystkich rang oraz ustawienia żądanej. Można też ją dodać na czas komendą /lp user <nick> parent addtemp <ranga> <czas>. Należy przy tym pamiętać o wpisywaniu, na ile chcemy ją nadać (np. 10 sekund – 10s, 10 miesięcy – 10m). W przeciwnym ranga zostanie ustawiona zgodnie z czasem uniksowym (np. 1583020800 ustawi rangę tak, żeby była aktywna do 1 marca 2020).

Czy można dalej używać PermissionsEx?

Jeśli chodzi o wersję 1.23.4, to korzystanie z niej jest całkowicie zakazane z powodu wielu luk bezpieczeństwa, które powstały od czasu wydania tej wersji. Mało kto jednak wie, że istnieje wersja 2.0 , która jest kontynuacją starego PermissionsEx i można z tej wersji spokojnie korzystać bez obaw o przejęcie kontroli nad naszym serwerem. Wersję 2.0 można pobrać ze strony https://ci.ender.zone/job/PermissionsEx/ .