6 różnic między Minecraft Java Edition, a Bedrock Edition

Minecraft zadebiutował na komputerach już w roku 2009. Kilka lat później pojawił się na telefonach, tabletach, aż wreszcie na konsolach. Dobrze pamiętam jak w trzeciej klasie podstawówki grałem w Pocket Edition na przerwach z kolegami… ale to nie czas na sentymenty! Po jakimś czasie studio Mojang zostało wykupione przez firmę Microsoft, o czym wspominałem w tym artykule. Gigant z Redmond chciał połączyć graczy komputerowych, konsolowych oraz mobilnych, dlatego połączył te dwie ostatnie edycje gry w Bedrock Edition (mimo iż dalej funkcjonują pod dotychczasowymi nazwami) oraz stworzył Windows 10 Edition dla graczy PC-owych, opartą o Bedrocka. Ponieważ Windows 10 wtedy raczkował, producent dodawał wersję dla tego systemu za darmo każdemu kto posiadał lub później kupił wersję Java (świetny chwyt marketingowy, zarówno dla Windowsa 10, jak i Minecrafta dla owego systemu). Niestety, gracze nie pokochali tej odsłony, a producenci konsol wykorzystywali fakt łatwej gry z innymi i kazali płacić abonamenty za grę online. Uważam, że Bedrock Edition to fajna gra, lecz trochę różni się od klasycznej Javy.

1. Inny język programowania

Wersja Bedrock została napisana w języku C++, natomiast Java (jak sama nazwa wskazuje) – w Javie. Czy to dobrze? Szczerze… nie wiem. Wydaje mi się, że Java to ciężki język, ale za to można uruchamiać je na wielu systemach operacyjnych, natomiast C++ jest lekki, ale jest nowy i zbyt prosty.

2. Bedrock jest lepszy do grania ze znajomymi

W Bedrocku można grać ze swoimi znajomymi z konta Xbox/Microsoft za darmo, czego nie uświadczymy w Javie. W klasycznym Minecrafcie musimy mieć do tego serwer lub być w tej samej sieci LAN. Teoretycznie są takie serwisy jak Aternos, czy Serwer.Pro, albo programy jak Hamachi, ale… po co? Jest to bardzo czasochłonne, za dużo z tym roboty. A w Bedrocku klik, klik, klik i gotowe. A na dodatek gracze komputerowi mogą grać z tymi z telefonów i konsol.

3. Java posiada tryby Hardcore oraz Spectator

…a Bedrock – nie. I tu chyba nie ma co się rozpisywać.

4. Mniejsza ilość serwerów dla Bedrock

Taka smutna prawda: mało kto robi serwery dla Bedrock Edition, bo mało osób w nią gra. I na odwrót: gracze nie grają w Bedrock Edition, bo jest mało serwerów i wpadamy w błędne koło, z którego możemy wyjść, dzięki pluginowi GeyserMC do serwerów w wersji Java, który umożliwia granie osobom z Bedrock na serwerach z tym pluginem. Więcej o tym pluginie napisał Xanter, więc odsyłam Was do jego artykułu: klik.

5. Mikropłatności

W Javie sprawa jest prosta: kupujesz Minecrafta – masz Minecrafta. W wersji Bedrock nie jest tak do końca. W niej jest sklep, który umożliwia zakup nowych map, skinów, tekstur oraz dodatków. Wiele osób błędnie uważa, że trzeba płacić za każdą z wymienionych powyżej rzeczy. Tak jak w klasycznym Minecrafcie możemy wgrywać je z internetu (mapy, tekstury i dodatki muszą być przeznaczone do tej wersji)

6. Zmiany w samej rozgrywce

W Bedrocku można na przykład napełnić butelką wody kocioł, czego nie zrobisz na Javie. Różnią się także niektóre mechaniki redstone, działają one stabilniej i nie powodują takich opóźnień jak na Java Edition. To samo dotyczy innych systemów walki (PvP).

A Ty? Do której grupy należysz?

Wolisz wersję Bedrock Edition, czy Java Edition? Napisz w komentarzu!